Dünyanın En Küçük Hayvanı Hangisi?
Dünyanın En Küçük Hayvanı Hangisi?

Dünyanın En Küçük Hayvanı Hangisi?

Dünyanın En Küçük Hayvanı Hangisi?

A) Dünyanın En Küçük Hayvanları

Yaşayan en küçük memeli hayvan hangisi hiç merak ettin mi? O zaman doğru yere geldin. dünyanın farklı noktalarında, “bu kadar da küçük olur mu” diyeceğin birçok hayvanla karşılaşabilirsin. Bu hayvanların bir kısmı daha yeni keşfedildi. Kim bilir araştırmacılar ve bilim insanları bizi şaşırtacak daha neler bulacaklar. Şimdi, küçük hayvanlar nelermiş; bir bakalım. Sonra da en küçüğü hangisiymiş onu öğrenelim.

4- Thumbelina

Thumbelina
Thumbelina

Minyatür atlar, orta boy bir köpeğin boyutlarına ulaşabilir. Bugüne kadar kayıt altına alınmış en küçük at; 44,5 cm boyuyla kahverengi minyatür Thumbelina’dır.

3- Tinker Toy

Tinker Toy
Tinker Toy

Dünyanın en küçük kedisi; yetişkin çağa geldiğinde bile boyu bir fotokopi kağıdının kısa kenarından bile az, sadece 19 cm olan Tinker Toy isimli kedidir.

2- Brookesia Micra

Brookesia Micra
Brookesia Micra

Dünyanın en küçük bukalemunu, Madagaskar Adası’nda bulunan Brookesia Micradır. O kadar ufaktır ki; bir kibrit çöpünün tepesinde rahatça durabilir.

1- Etrüsk Kır Faresi ve Yaban Arısı Yarasası

 Etrüsk Kır Faresi
Etrüsk Kır Faresi
Yaban Arısı Yarasası
Yaban Arısı Yarasası

Dünyanın en küçük hayvanı kürsüsünü iki canlı paylaşmaktadır. Bunlardan biri bir tür İtalyan kır Faresidir. Ağırlığı çoğu zaman 2 gr’dan azdır ve boyu da sadece 4 cm’dir. Buna karşın, öyle bir iştahı vardır ki, her gün kendi ağırlığının iki katı kadar yemek yiyebilir. Kürsüyü paylaşan diğer canlı, Yaban Arısı Yarasası’dır. Tayland ve Burma’da yaşayan bu yarasa; yaklaşık 33 mm uzunluğunda ve 2 gr ağırlığındadır.

B) Dünyanın En Büyük Hayvanları

Yaşayan en küçük memeli hayvanı öğrendin. Peki en büyüğü hangisi, onu da merak ediyor musun? Karada veya denizde yaşayan, çok uzun, çok ağır, çok güçlü hayvanlar var. Havada uçabilen irice kuşlar olsa da, devasa canlılar elbette yok. Olsaydı, hayat bayağı değişik olurdu. Bu da başka bir araştırmanın konusu. Şimdi yaşayan heybetli canlıları tanıyalım ve en cüsselisi hangisiymiş öğrenelim.

4- Zürafa

Zürafa
Zürafa

Ayakları üzerinde duran en uzun canlı zürafadır. Boyu 5,8 metreye ulaşabilen zürafanın sadece boyun kısmı 1,8 metredir.

3- Afrika Fili

Afrika Fili
Afrika Fili

Karada yaşayan en iri canlı, Afrika filidir. Ağırlığı 7 tona kadar çıkabilir ve omuz yüksekliği 4.2 metreye ulaşabilir.

2- Dev Kalamar

Dev Kalamar
Dev Kalamar

Hayvanlar aleminin en büyük gözü onda; çapı tam 25 cm. Kayıtlara geçen en uzun Dev Kalamar tam 14 metre boyunda.

1- Mavi Balina

Mavi Balina
Mavi Balina

Geldik dünyanın en büyük canlısına. Sıkı durun; sadece dili bir fil ağırlığında, kalbi ise bir otomobil kadar. Daha doğduğu anda 3 ton ağırlığında ve 8 metre uzunluğundadır. Evet, gezegenin en büyük canlısı Mavi Balina. Ortalama bir Mavi Balina, yetişkin hale geldiğinde 30 metre boya ve tam 180 ton ağırlığa ulaşır. Bu dev canlı, okyanusta saatte 8 km hızla süzülür. Biraz acelesi varsa, saatte 30 km’yi bile geçebilir.

Bir cevap yazın

KAPAT