Dünyanın En Küçük Balığı Hangisi?
Dünyanın en küçük balığı hangisi?

Dünyanın En Küçük Balığı Hangisi?

Dünyanın En Küçük Balığı Hangisi?

A) Dünyanın En Küçük Balıkları

Dünyanın en küçük balığı hangisi biliyor musun? Dünyada çok sayıda ve çeşitlilikte, değişik özelliklere sahip canlı var. Havada, denizde ve karada kimisi bir bina büyüklüğünde, kimisi de gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar yaşamakta. Deniz, akarsu, göl veya akvaryumda yaşayan balıkların en küçüğünün hangisi olduğunu biliyor musun? Eğer hazırsan su altı dünyasına bakalım ve yüzme ustası bu canlıların en miniği hangisiymiş öğrenelim.

4- Luzon Kaya Balığı

Luzon Kaya Balığı
Luzon Kaya Balığı

Gobidea ailesi 500 türü barındıran büyük bir aile olmasına rağmen aralarında bir tanesi var ki sadece 11 mm. Filipinler’de yaşayan Luzon kaya balığı.

3- Trimmatom Nanus, Cüce Kaya Balığı

Cüce Kaya Balığı
Cüce Kaya Balığı

Batı Hint Okyanusu’nda yaşayan Trimmatom nanus, cüce kaya balığı olarak bilinir ve boyu sadece 1cm’dir, yani kurşunkalem silgisi boyunda.

2- Schindleria Brevipings

Schindleria Brevipings
Schindleria Brevipings

Sadece 2 aylık bir ömrü olan Schindleria brevipings, Avustralya sularında yaşar. Bu ufak dostumuzun dişileri en fazla 8.4 mm uzunluğuna erişebiliyor.

1- Paedocypris Balığı

Paedocypris Balığı
Paedocypris Balığı

Gelelim bu ufak balıklar arasından birincilik kürsüsüne yerleşen balığa. İnce ve şeffaf olan bu balık, tropikal bataklıkların asitli sularından hoşlanıyor gibi gözüküyor. Üstelik ülkemizde de bulunan sazan balığının uzaktan akrabası. Soyunun tükenmesine karşı koruma altına alınan bu balık sadece planktonlarla besleniyor. Endonezya’da yaşayan bu su altı canlısının adını merak ettin mi? Bu balığın adı Paedocypris balığı ve sıkı dur, boyu sadece 7,9 mm.

B) Dünyanın En Büyük Balıkları

Yaşayan en küçük balıkların ne kadar ufak olduklarını gördün değil mi? Şimdi dünyamızdaki en büyük balıklardan bazılarıyla tanışmaya hazırsın. Eğer istersen dünyanın çeşitli denizlerine yolculuk edip, su altında yaşayan bu dev balıkları beraber ziyaret edelim. İnanılmaz boyutları karşısında şaşkınlığa düşeceğin bu canlıların en büyüğünü öğrenmek için bir tura çıkalım.

4- Kurdele Balığı

Kurdele Balığı

Adından anlaşılabileceği gibi dev bir kurdeleye benzeyen Kurdele Balığı’nın boyunun 8 metre, yani yetişkin bir insanın neredeyse on adımına eşit.

3- Hayalet Vatoz

Hayalet Vatoz
Hayalet Vatoz

Üçüncü sırada su altındaki bir yarasayı andıran Hayalet Vatoz var. Şeytan balığı olarak da adlandırılan bu balığın boyu değil ama eni tam 9.1 m’ye kadar ulaşabiliyor.

2- 10 Metrelik Camgöz

10 Metrelik Camgöz
10 Metrelik Camgöz

Çoğunlukla deniz yüzeyine yakın yüzdüğü için bir adı da Güneşlenen Köpek Balığı olan Büyük Camgöz’ün boyu ise 10 m.’ye ulaşabiliyor.

1- Balina Köpekbalığı

Balina Köpek Balığı
Balina Köpek Balığı

Sıra geldi denizlerdeki en büyük balığa. Hazır mısın? Bu balığın ağırlığı 15 – 20 ton arası. Yani 3 yetişkin filin ağırlığında. Mağaraya benzer bir ağzı ve çok sayıda dişi olmasına rağmen dişleri çok küçük ve sadece planktonlarla besleniyor. Listemizin bir numarası olan bu 12 metrelik dev balık Balina Köpekbalığı olarak anılıyor. Daha çok açık denizlerde zaman geçirmekten hoşlanıyor ve Tayland, Hindistan, Kızıldeniz ve okyanuslarda ona rastlamak mümkün. Üstelik dalış yapma konusunda tam bir profesyonel. 700 metreye kadar dalış yapabiliyor.

Bir cevap yazın

KAPAT